Rodzaje kolagenu

Kolagen hydrolizowany – to tak naprawdę żelatyna. Powstaje ona w wyniku termicznego uszkodzenia wiązania sieciującego oraz peptydowego białego kolagenowych. Koszty surowców potrzebnych do produkcji żelatyny są niskie, dlatego tak naprawdę będzie to najtańszy kolagen. To właśnie on pojawia się we wszystkich tanich kosmetykach.

Kolagen zwierzęcy

Uzyskiwany będzie z białek znajdujących się w tkance łącznej. Różnice miedzy tymi białkami są niewielkie, jednak ma to znaczenie w trakcie ich wykorzystywania w kosmetologii. Kolagen zwierzęcy uzyskuje się ze skór bydlęcych oraz wieprzowych. Jednak bardziej wartościowy od kolagenu zwierzęcego będzie kolagen rybi, ponieważ to on jest najbardziej podobny do kolagenu ludzkiego. Ma duże właściwości kosmetyczne oraz dermatologiczne. Działa bezpośrednio po aplikowaniu na skórę. nie będzie powodował podrażnień oraz uczuleń. Może on być stosowany przez alergików a także przez osoby, które leczą trądzik młodzieńczy albo różowaty. Do jego pozyskiwania stosowane będzie białko ryb słodkowodnych. Jeden z lepszych kolagenów uzyskuje się ze skóry tołpygi. Udowodniono, że ryba ta ma wartościowy kolagen, a olej z niej tworzony będzie korzystnie wpływał na układ krążenia.

Właściwości kolagenu

Kolagen roślinny (fitokolagen)

To przede wszystkim wielocukry pochodzenia roślinnego, które określa się jako kolagen. To on daje efekt ochronny oraz nawilżający dla skóry.

Kolagen lifilizowany

Pozyskiwany będzie metodą suszenia i dzięki temu zachowuje wartościowe związki. Można go znaleźć w suplementach diety, maseczkach kosmetycznych oraz opatrunkach kolagenowych. Dość kosztowny w produkcji i dlatego ze względu na cenę wiele osób nie może pozwolić sobie na korzystnie z jego świetnych właściwości.

Przede wszystkim kolagen sprawia, że nasz organizm będzie zachowywał dłużej młodość, skóra będzie elastyczna a stawy ruchome. Ustrój zdrowego oraz młodego człowieka może odbudowywać włókna kolagenowe. Badania pokazują, że od 26 roku życia wytwarzanie kolagenu będzie się zmniejszać i dlatego właśnie tak bardzo ważne będzie jego dostarczanie do organizmu. Utratę można uzupełnić jeśli będzie się stosować specjalne kremy czy suplementy diety. Takie preparaty powinny być przede wszystkim przyjmowane przez osoby, które uprawiają sport i narażają swoje stawy na obciążenia. Również osoby, które mają problem ze zwyrodnieniami stawów powinny decydować się na przyjmowanie suplementów w składzie których będzie się pojawiał właśnie kolagen. Jeśli będziemy dbać o uzupełnienie kolagenu nasz organizm dłużej będzie zachowywał sprawność, stawy będą dobrze funkcjonować, skóra będzie ładnie wyglądać.