Ból kolan bez tajemnic

Intensywny ból kolan oraz występująca na nich opuchlizna potrafią dawać o sobie znać nawet wtedy, gdy siedzimy bez ruchu. Za taki stan rzeczy najczęściej odpowiadają zwyrodnienia, choć niejednokrotnie mamy też do czynienia z innymi zmianami, do jakich dochodzi w obrębie kolan.

Co ważne, wspominany problem wcale nie musi dotyczyć osób starszych i już choćby dlatego warto poznać go bliżej. Ból kolan może mieć różne źródła, a choć najczęściej wynika z uszkodzeń o mechanicznej naturze, nie jest to wcale jedyne wytłumaczenie takiego stanu rzeczy.

Płyn w kolanach

Jedną z tych dolegliwości, z którymi mamy do czynienia najczęściej, jest nadmierne zbieranie się płynów, co zwykle wiąże się w prosty sposób z uszkodzeniem chrząstki. Chorzy często opisują nieprzyjemne uczucie „pełnych kolan” oraz wrażenie, że są one wylane z cementu. Takie uczucie utrudnia chodzenie, okazuje się przy tym, że nawet siedzenie może być trudniejsze niż zwykle. Niejednokrotnie towarzyszy mu też ból o dość dużej intensywności. Płyn w kolanach może też wiązać się z naroślami kostnymi nadbudowującymi tkankę kostną, a także ze zwyrodnieniami charakterystycznymi dla stawów. Nie ma jednej tylko metody leczenia wspomnianych schorzeń, choć lekarz zawsze początkowo zleca wykonanie RTG oraz USG kolana.

Leczenie kolana

Zwykle kolejnym krokiem jest wstrzyknięcie preparatu, w skład którego wchodzi kwas hialuronowy, co pozwala na związanie znajdującego się w kolanie płynu. Liczba zastrzyków jest dobierana tak, aby odpowiadała ogólnemu stanowi zdrowia pacjenta, choć zwykle waha się od jego do trzech. Metodą alternatywną jest leczenie z wykorzystaniem ultradźwięków oraz zabiegi z wykorzystaniem lasera. Może się zdarzyć i tak, że zastosowane rozwiązania nie przyczynią się do rozwiązania problemu. W takim przypadku konieczna staje się operacja.

Zwyrodnienia chrząstki

Innym częstym źródłem problemów z kolanami jest uszkodzenie w obrębie chrząstki stawowej. Nie jest o nie wcale trudno, chrząstka jest bowiem codziennie poddawana sporym obciążeniom zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z intensywną aktywnością fizyczną. Do jej uszkodzenia może dojść także w trakcie codziennej pracy, a choć początkowo zmiany są trudne do dostrzeżenia, w pewnym momencie funkcjonowanie chrząstki staje się mocno ograniczone, a jednym z sygnałów świadczących o tym, że dzieje się coś złego jest właśnie ból. Lekarz i w tym przypadku może zdecydować się na zastosowanie zróżnicowanych metod leczenia, dużą popularnością cieszą się przy tym różnego rodzaju maści, które nie tylko łagodzą dolegliwości bólowe, ale również prowadzą do zmniejszenia się opuchlizny.