Zakwaszenie organizmu bez tajemnic

Systematycznie rośnie liczba osób, które skarżą się nie tylko na nasilające się zmęczenie, z którym trudno walczyć, ale również na pogorszenie się stanu włosów, skóry i paznokci oraz na problemy z pozbyciem się nadmiaru kilogramów nawet pomimo określonych prób podejmowanych w tym kierunku.

Objawy te mogą wskazywać na problem z zakwaszeniem organizmu i właśnie o tym starają się nas przekonać producenci coraz modniejszych suplementów diety, których celem jest ułatwienie nam walki z omawianą tu przypadłością. Medycyna już od dawna zwraca uwagę na ten problem, trudno jednak nie odnieść wrażenia, że dopiero w ostatnich latach zrobiło się o nim naprawdę głośno. W dużej mierze przyczynili się do tego celebryci deklarujący, że ich samopoczucie poprawiło się, odkąd przeszli na dietę alkaiczną, choć nie bez znaczenia są też kampanie reklamowe producentów wspomnianych już specyfików. Nie można nie zgodzić się z tym, że trafiły one na podatny grunt.

Jakie są przyczyny zmęczenia?

Problemy ze stanem włosów i paznokci zgłasza co druga kobieta, bez trudu znajdziemy przy tym również osoby, które byłyby szczęśliwsze, gdyby masa ich ciała była niższa od tej, z jaką obecnie mamy do czynienia. Niejednokrotnie możemy też usłyszeć o permanentnym zmęczeniu, choć bardzo często jego przyczyną nie jest wcale zakwaszenie organizmu, ale niedobory snu, o których wiadomo, że w znaczącym stopniu skazujemy się na nie sami. Jeśli więc zmagamy się z wymienionymi dolegliwościami, musimy przyjrzeć się im uważniej i spróbować ustalić ich źródło. Jeśli jest nim zakwaszenie organizmu, możliwe będzie podjęcie działań prowadzących do zmiany takiego stanu rzeczy.

Skutki zakwaszenia organizmu

Na czym polega zakwaszenie?

Samo zakwaszenie organizmu jest konsekwencją dość niebezpiecznego zjawiska, jakim jest zaburzenie w organizmie równowagi-kwasowo zasadowej. To właśnie ta wartość jest mierzona przy wykorzystaniu wskaźnika pH, gdzie przyjmuje się, że 7 to stan obojętny, to co poniżej ma odczyn kwasowy, a to, co poniżej – zasadowy. Wskaźnik ten jest stosowany i wówczas, gdy konieczne jest określenie odczynu płynów ustrojowych. Tu szczególnie ciekawy wydaje się mocz i to właśnie w odniesieniu do niego mamy do czynienia z największymi wahaniami. Wpływ na to mają nerki, które pracują szczególnie intensywnie nad tym, aby nie doszło do zakwaszenia organizmu wraz z jego negatywnymi konsekwencjami. Zakwaszenie organizmu powinno być oddzielane od kwasicy, a stosowanie obu nazw zamiennie jest błędem, mówimy bowiem o dwóch zupełnie innych chorobach. Zakwaszenie nie jest spowodowane dysfunkcją mechanizmów, które odpowiadają za regulację takich, jak nerki płuca.